Pierwsza wyparka powstała w 1957 roku i traktowana była jedynie jako sprzęt laboratoryjny, który miał służyć do skutecznego odparowywania cieczy.

Tak jest do dzisiaj, chociaż jej zastosowanie rozwinęło się na tyle, że dzisiaj jeszcze częściej wyparkę można zobaczyć na halach produkcyjnych, gdzie jest nieodzownym elementem wydajnej produkcji wyrobów różnego rodzaju.

Zastosowanie wyparki

Wynalazek z 1957 roku szybko znalazł zastosowanie nie tylko w laboratoriach. Dzisiaj sprzęt ten został poddany tak licznym innowacjom, że z powodzeniem sprawdza się w sektorze przemysłowym wszelakiego typu.

Wyparka wykorzystywana jest w celu szybkiego zatężania roztworów, suszenia różnego rodzaju produktów stałych, regeneracji rozpuszczalników, oddzielania substancji lotnych od osadów, dzięki czemu udaje się eliminować negatywne skutki uboczne w czasie produkcji – często wyparkę stosuje się zamiast czasochłonnej filtracji.

Specjaliści potwierdzają, że wyparka znajduje dzisiaj swoje zastosowanie w przemyśle mleczarskim, gdzie stosowana jest głównie do zagęszczenia mleka, owocowym i warzywnym, gdzie pozwala na szybką produkcję dżemów, marmolad, soków czy koncentratów, a także cukrowniczym, w jakim służy do zagęszczania soku z buraków. Co więcej, wyparka sprawdza się w sektorze gorzelniczym, gdzie wykorzystywana jest do zagęszczania odcieku z wywaru.

Dlaczego warto stosować wyparki nowej technologii?

Okazuje się, że współczesne wyparki znacznie różnią się od tych, jakie tworzone były pierwotnie. Dzisiaj pozwala obniżać koszty eksploatacyjne produkcji, zmniejszać czas i zwiększać efektywność. Udaje się także pod odpowiednim ciśnieniem przeprowadzić skuteczną destylację, bez zaniżania jakości ostatecznego wyrobu.

Świetnym przykładem może być wyparka warstewkowa, dzięki której destylacja prowadzona jest w sposób ciągły, w krótkim czasie przebywania produktu w maszynie. Producent otrzymuje więc wysoką wydajność odparowywania, brak osadu, jaki zwykle pozostawał po tego rodzaju procesach tradycyjnymi sposobami.

Ciekawostką jest fakt, że innowacyjna wyparka warstewkowa nowej generacji pozwala dzisiaj na co najmniej kilka zastosowań. Oprócz realizowania procesów destylacji możliwe jest także rozdzielanie produktów, ich zatężanie, suszenie, oczyszczanie rozmaitych substancji, usuwanie z produktów określonych zapachów. Wszystko to dzięki ustawianiu konkretnych parametrów działania wyparki, co pozwala na zapewnienie optymalnych warunków dla przepływu ciepła oraz wymiany masy.

Należy dodać, że w zależności od potrzeb danego zakładu produkcyjnego i indywidualnych wymagań od sprzętu, jakim jest wyparka, ta tworzona może być na specjalne zamówienia. Na rynku dostępne są także wyparki uniwersalne nowej technologii, które pozwalają na dobór odpowiednich parametrów działania, zgodnie z potrzebami danego sektora przemysłu i produkcji konkretnych wyrobów. Z całą pewnością jest to jednak sprzęt, który już dawno wyszedł poza ramy prac laboratoryjnych i dzisiaj doskonale sprawdza się także w przemyśle.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here