Jak zdobyć pozwolenie na broń?

0
1901

Na to, czy otrzymamy pozwolenie na posiadanie broni, wpływa wiele czynników. Regulacje prawne dotyczące tego aspektu są sporne i bardzo trudne do ustalenia. Jest to temat szczególnie interesujący dla pasjonatów broni różnych epok, kolekcjonerów, myśliwych czy historyków z powołania. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co trzeba zrobić, by otrzymać takie pozwolenie, czy jest to trudne do osiągnięcia oraz jaki jest termin ważności takiego dokumentu.

Określenie celu posiadania broni

Bardzo dużo zależy od określenia intencji i potrzeby otrzymania takiego pozwolenia. Motywacje w tej kwestii mogą być bardzo zróżnicowane. Broni możemy potrzebować w celach sportowych, łowieckich, myśliwskich, ochrony osobistej czy rekonstrukcji historycznej. Proces uzyskania pozwolenia jest skomplikowany w każdym z tych przypadków, dlatego warto wcześniej uzbroić się w cierpliwość i zabezpieczyć finansowo. Kolejnym, newralgicznym aspektem jest określenie konkretnego typu broni, który nas interesuje oraz rychłe jej zarejestrowanie po otrzymaniu pozwolenia.

Broń ochrony osobistej

Ten przypadek jest wyjątkowo trudny i specyficzny. Broń ochrony osobistej jest prawdopodobnie takim typem broni, na które pozwolenie otrzymać najtrudniej. Po pierwsze należy spełnić kilka kryteriów, do których należy ukończenie 21 roku życia, stałe miejsce zamieszkania w Polsce, szeroko rozumiane zdrowie psychiczne, potwierdzone odpowiednimi badaniami lekarskimi oraz okazanie oświadczenia o bezwarunkowej niekaralności. Ważny jest też ogólny stan zdrowia kandydata. Jeśli ktoś nie spełnia choć jednego z wymienionych warunków, pewne jest, że nie otrzyma pozwolenia na taką broń. Za orzeczenia lekarskie trzeba oczywiście zapłacić, a ich ważność trwa 3 miesiące. Specyficzną regulacją jest także uiszczenie opłaty w wysokości 242 zł na rachunek Urzędu Miasta. Nie można również zapomnieć o konieczności odbycia odpowiednich egzaminów teoretycznych i praktycznych. Dotyczą one znajomości poprawnego użytkowania broni, a także konsekwencji postępowania wbrew zasadom.

Broń jako rekonstrukcja historyczna

Tutaj obowiązują takie same podstawowe warunki jak w przypadku broni ochrony osobistej. Wyjątkowy jest natomiast fakt, że aby uzyskać pozwolenie na broń rekonstrukcyjną, obowiązkowe jest wstąpienie do stowarzyszenia o charakterze rekonstrukcyjnym, a także stosowanie amunicji wyłącznie hukowej bądź ślepej. Używanie tego typu pocisków zapobiega rażenia obiektów na odległość i daje możliwość używania ich także poza strzelnicą, np. podczas inscenizacji bitew. Poza tym aspektem koszty broni repliki historycznej finansowe są porównywalne, jedynie oczekiwanie na decyzję WPA jest zazwyczaj nieco krótsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here