Punkty kotwiczenia są bardzo ważne dla bezpieczeństwa podczas prac na większych wysokościach, na rusztowaniach, nad obszarem roboczym, na dachu płaskim, jak i na elewacji bocznej.

Można je spotkać również pod nazwą punkty asekuracyjne, słupki asekuracyjne lub punkty kotwienia. Bez nich praca niesie ze sobą bardzo duże ryzyko. Wykorzystywane są do stałego montażu struktury nośnej (np. dachu lub elewacji). Pracownik, który ich używa (alpinista bądź serwisant) przypina konkretne elementy systemu asekuracyjnego do punktów kotwiczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udaje mu się zmniejszyć ryzyko upadku z wysokości. Taki upadek mógłby skończyć się bardzo tragiczne, nawet śmiercią osoby.

Aby system działał poprawnie, należy użyć odpowiedniego typu punktów asekuracyjnych oraz nie powinno się ograniczać ich liczby. Jeśli punktów asekuracyjnych będzie zbyt mało, może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik będzie zmuszony wykonywać pracę na niezabezpieczonym obszarze. Zwiększa to ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

W ofercie są trzy rodzaje punktów kotwiczenia:

– z plakietką, które są przeznaczone do mocowania bezpośrednio do blachy podstawy lub do struktury bocznej. Najlepiej służą do mocowania blachodachówki lub do stropu żelbetonowego.
– z połączeniem chemicznym do betonu, są w postaci płyty lub plakietki. Montuje się ją do konstrukcji nośnej budynku za pomocą śruby.
– połączenie z plakietką, śrubą i blachą podstawy. Dobrze sprawdzają się podczas montażu do struktury nośnej przez wykonane ocieplenie budynku.

Punkty kotwiczenia są bardzo stabilne. Montuje się je bezpośrednio do dachu, stropu, żelbetonu lub bocznej ściany elewacji. Przytwierdzone tylko raz do struktury nośnej (jest to stała asekuracja) nie niosą z sobą ryzyka wyrwania z niej. Osoba wykonująca prace jest bardzo dobrze zabezpieczona.

Należy pamiętać, że ich zadaniem jest tylko i aż chronienie zdrowia i życia pracownika, a nie przenoszenie ciężkiego towaru. Jest to dla nich dodatkowe obciążenie, którego należy uniknąć.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here