Zabiegany świat, każdy gdzieś pędzi. Praca, dom, dzieci, rodzina i prawie codziennie to samo. Mnóstwo rozpraszaczy, między innymi internet, social media, TV. Jak wiele osób zastanawia się tak naprawdę, na jakie czynności konkretnie przeznacza swój cenny czas? Jak wiele osób przychodzi do domu z pracy i siada przed telewizorem lub komputerem kompletnie się nad tym nie zastanawiając. Jak na autopilocie. Takie nawyki sprawiają, że czas płynie jak szalony i nawet tego nie zauważamy. Nie rozwijamy się pomimo upływu czasu. Owszem, zapewne po pracy wiele osób przychodzi bardzo zmęczonych i chce odpocząć. Telewizor staje się najłatwiejszym rozwiązaniem.

Może jednak istnieje zdrowsza i bogatsza w doświadczenia życiowe alternatywa? Jest, ale trudniejsza. Oznacza więcej zdecydowania, samozaparcia oraz dyscypliny. Na początku oznaczać będzie życiowe wyzwanie. Dlaczego? Trzeba zrezygnować ze starych nawyków i przyzwyczajeń. Zastąpić niesłużące naszemu życiu nawyki na pozytywne, które będą nas rozwijały. Nie tylko nas, ale również nasze dzieci i rodzinę. Dla dzieci pierwszymi autorytetami zawsze są rodzice. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice dawali dobry przykład swoim pociechom. Aby nastąpiły zmiany potrzebne będą sporę pokłady osobistej siły woli.

Czym jest siła woli?

Na pewno każdy z nas spotkał się na przykład z pojęciem odchudzania lub rozpoczynania trenowania wybranej przez siebie dyscypliny sportu. Wiemy doskonale, że nie każdy jest wytrwały w swoich postanowieniach. Takie rozpoczynanie i nie kończenie działań często określane jest, jako słomiany zapał. Notorycznie takie zachowanie powiązane jest z postanowieniami noworocznymi. Kluby fitness przeżywają największe oblężenie właśnie na początku roku.

Nie wystarczy po prostu chcieć, aby wytrwać w naszych postanowieniach. Jednym z dodatkowych działań, jakie możemy wykonać, aby utrzymać naszą siłę woli jest przemyślenie i spisanie prawdziwych powodów, dla których chcemy zmienić coś w naszym życiu. Wypisywać tak długo aż zabraknie nam już pomysłów. W chwili zwątpienia najlepiej zacząć czytać to, co napisaliśmy. Powody, dla których chcemy zmienić swoje zachowanie będą stanowiły naszą motywację do momentu wyrobienia nowego nawyku. To one utrzymają siłę woli. Dodatkowo z całą pewnością pomoże wiara w sukces. Nasza osobista wiara, a nie otoczenia.

Na utrzymanie swojej siły woli jak widzimy składa się kilka czynności. Decyzja zależy tylko od nas. Jak chcemy, aby wyglądało nasze życie? Jak chcemy, aby rozwijały się nasze dzieci, w jakiej kondycji psychicznej i fizycznej chcemy być? Co chcemy zmienić? A wreszcie, jakie mamy powody? Bez powodów, które utrzymają naszą siłę woli może się w naszym życiu niewiele zmienić. Każdy mówi, że chce, aby jego życie lepiej wyglądało. Marzenia są wspaniałe jednak, aby się spełniały potrzebna jest siła woli i działanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here