Zachowek w świetle polskiego prawa

0
1360

Prawo spadkowe to dość zawiła gałąź polskiego systemu prawnego, obfitująca w wiele skomplikowanych przepisów, które na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się całkowicie pozbawione sensu. Osoby bez specjalistycznej wiedzy prawnej mogą czuć się w tym gąszczu paragrafów nieco zagubione, tym bardziej, że zwykle konieczność zaznajomienia się z nimi przypada na bardzo trudny okres jakim jest śmierć bliskiej osoby.

O ile samo pojęcie spadku jest dość rozpowszechnione i prawie każdy z nas ma chociaż blade pojęcie o tym na czym ta instytucja polega, to jednak w ustawie możemy się spotkać z mniej popularnymi terminami, które mogą mieć znaczący wpływ na podział masy spadowej. Jednym z nich jest właśnie zachowek.

Zachowek to dość tajemniczo brzmiąca, instytucja w prawie mająca na celu ochroną rodziny zmarłego przed pozbawieniem ich całkowitego udziału w jego majątku na skutek nieprzewidzianych okoliczności np. niekorzystnemu rozdysponowaniu przez zmarłego majątkiem w drodze testamentu. Co prawda zachowek często budzi spore kontrowersje ze względu na to, że każdy człowiek powinien mieć prawo do swobodnego dysponowania swoimi dobrami także po śmierci, jednak znane są sytuacje kiedy np. jakaś osoba zostaje przed śmiercią wprowadzona w błąd, oszukana i w innych okolicznościach nie dokonałaby określonych zapisów. Inną sprawą pozostaje fakt, że często czyjś majątek bywa wypracowywany przez kilka pokoleń i niesprawiedliwe byłoby na przykład całkowite odsunięcie od niego rodziny uczestniczącej w jego gromadzeniu.

Przepisy o zachowku stanowią, że do jego otrzymania uprawnieniu są najbliżsi krewni zmarłego (rodzice, małżonkowie i zstępni) i przysługuje on w wartości ułamka spadku, który przysługiwałby uprawnionym osobom gdyby zmarły nie pozostawił testamentu. Warto zwrócić uwagę, że prawa do zachowku nie będą miały np. osoby uznane za niegodne lub wydziedziczone przez spadkodawcę.

Bliżej o tym co to jest zachowek możecie przeczytać między innymi na stronie: zachowek

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here