1. Rozwód, a może czasowa separacja?
Rozwód oprócz formalnego zakończenia małżeństwa to bardzo duża zmiana w życiu prywatnym, rodzinnym, a także niekiedy zawodowym. Ta sytuacja życiowa zmusza nas do podjęcia radykalnych kroków i stawia nas przed nowymi życiowymi wyzwaniami. Jest to przeżycie dla każdego członka rodziny .Czy można się do tego przygotować? Czy da się to zaplanować? Czy zdajesz sobie sprawę, że już nic nie będzie takie jak kiedyś? Czy widzisz szansę na ratowanie małżeństwa?
Zanim podejmiesz ostateczna decyzję o rozwodzie, przemyśl opcje czasowej separacji i ewentualnie terapii małżeńskiej, która pomoże wam przetrwać kryzys.
2.Co jest powodem waszego rozwodu?
Zastanów się dokładnie co jest głównym powodem waszego rozstania. Uporządkuj swoje myśli i przyjrzyj się temu z boku, czy możesz jeszcze uratować swój związek? Spisz sobie na kartce zalety i wady małżeństwa, dobre i złe momenty i zrób czystą kalkulację. Czasami dokonując takiego bilansu dochodzimy do wniosku, że rozstanie to może ostateczna decyzja.
3.Życie po rozwodzie
Jeżeli uznałeś, że rozwód to już ostateczne wyjście i podjąłeś taką decyzje pomyśl jak będzie wyglądało twoje życie po rozprawie. Jak będzie wyglądała twoja codzienność, czy wpłynie to na twój budżet, czy macie wspólne dzieci i trzeba będzie załatwić w czasie sprawy tematy dotyczące ich opieki.
4.Podjąłeś decyzje o rozwodzie i co dalej?
Wiele osób, które już podjęły tą decyzje, nadal nie mają pojęcia jak to załatwić prawnie. Borykają się z decyzją o wynajęciu prawnika, ponieważ łączy się to z dodatkowymi kosztami, które nie są małe. Czy prawnik jest Ci potrzebny? Zależy od sytuacji, każde małżeństwo jest inne. Jeżeli wasze małżeństwo było dość krótkie, nie posiadacie dzieci i nie macie problemu z podziałem majątku, prawnika można odpuścić i przejść przez proces sądowy samemu. Sytuacja komplikuje się w momencie gdy wchodzi w grę ustalenie opieki nad dziećmi, podział majątku lub inne sprawy, zapewne potrzebujesz prawnika. Prawnik jest twoim pomocnikiem, który przeprowadzi cię przez cały proces sądowy i pomoże, by ta rozprawa przebiegała z jak najlepszym wynikiem końcowym dla ciebie. Na pomoc prawnika możesz liczyć w czasie trwanie całego procesu.
5. Rozwód za ugodą czy z orzeczeniem
Rozwiązanie małżeństwa może nastąpić za porozumieniem stron i ten proces trwa zazwyczaj najszybciej. Obustronna zgoda na przerwanie trwania małżeństwa przyspiesza proces rozprawy i ułatwia jej przebieg. Sytuacja jest zupełnie inna, jeżeli rozwód ma odbyć się z orzeczeniem o winie. Tu trzeba wrócić do przyczyn rozpadu małżeństwa, kto zawinił lub kto wnosi pierwszy o rozwód. Najczęściej jest to w przypadku nakrycia partnera na zdradzie.
6. Co potrzebujesz do rozwodu?
Jeśli decyzja podjęta, kolejnym krokiem jest zebranie wszystkich dokumentów, które potrzebne są do wniesienia wniosku o rozwód. Tutaj też ważną kwestią są wszelkie dowody, w tym e-maile, wiadomości, sms-y. Wszystko co odgrywa ważna rolę w sprawie. W czasie rozprawy potrzebny jest świadek bądź świadkowie, którzy poświadczą o zaistniałej sytuacji. Dobrzy świadkowie to tacy, którzy znają waszą sytuację osobiście i mogą się wypowiedzieć na jej temat.
7. Ile trwa rozwód?
Nie da się przewidzieć dokładnego czasu trwania rozwodu, ponieważ każdy przypadek jest inny. Nastaw się, że od momentu złożenia pozwu do uzyskania rozwodu może potrwać parę miesięcy jeśli sprawa jest prosta i zgodna na przerwanie małżeństwa jest obustronna. W momencie, gdy rodzinna sytuacja jest skomplikowana rozwód może potrwać nawet kilka lat.
Na pewno w czasie trwania sprawy sądowej musisz dogadać się z partnerem odnośnie mieszkania i kwestii finansowych, dopóki nie zostanie to ustalone sądowo. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest ważnym aspektem. Jeżeli chcesz odbyć rozwód w Katowicach, wyszukaj w google: adwokat katowice rozwód, który pomoże Ci przejść przez cały proces w szybki i jak najmniej inwazyjny dla Ciebie sposób. Zajmie się całą dokumentacją i wysyłaniem pism do sądu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas.
Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/