Codziennie przeglądając sieć, na ogół nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ona funkcjonuje. Wiedza ta na ogół nie jest nam potrzebna, o ile nie zajmujemy się technologią zawodowo albo nie jest ona naszym hobby. Ze względu na galopujący postęp technologii warto jednak wiedzieć, z czego składa się strona internetowa.

Z czego składa się strona internetowa

Z czego składa się strona internetowaOd strony technicznej strona www jest kodem zapisanym za pomocą kilku języków – za układ strony, rozmieszczenie elementów, treść i metadane (czyli dane, których nie widzi użytkownik, ale są one istotne dla, na przykład, wyszukiwarek) odpowiada kod zapisany w języku HTML, czyli Hypertext Markup Language. To za jego pomocą webmaster tworzy szkielet i treść strony. Zazwyczaj jest to nagłówek, kolumny z treścią (zwykle dwie lub trzy) i stopka, w której często znajdują się informacje kontaktowe albo dane o autorze witryny. Za pomocą HTML tworzy się również tabele i formularze logowania.

Za wygląd strony odpowiada kod napisany w CSS, czyli Cascading Style Sheets. Opisuje on, jakich fontów, kolorów i efektów tekstu używa się w konkretnych miejscach strony. Te dwie technologie pozwalają na stworzenie prostej strony internetowej, ale jeśli chcemy osiągnąć coś więcej, trzeba sięgnąć po dwie kolejne techniki. Pierwsza z nich to język SQL, za pomocą którego zarządza się bazami danych, a więc danymi logowania użytkowników i innymi informacjami na ich temat. Czwarta technologia coraz częściej używana na stronach www to JavaScript, czyli język pozwalający na wplatanie do kodu strony skryptów, za pomocą których można dodać do niego dodatkowe funkcje – od prostego zegarka odliczającego czas, po skomplikowane efekty wizualne. Te cztery technologie pozwalają stworzyć kompletną, funkcyjną stronę internetową.

Domena i hosting

Strona internetowa składa się nie tylko z kodu. Bez odpowiedniej domeny, czyli wykupionego przez właściciela strony adresu www, a także bez miejsca na serwerze, gdzie mogłaby zostać umieszczona, byłaby widoczna jedynie na komputerze osoby, która ją napisała. Wybór łatwego do zapamiętania adresu przekłada się na popularność strony, a wykupienie serwera o odpowiednich parametrach na ilość osób, które mogą jednocześnie wejść na stronę bez jej awarii.
Strona www składa się więc z elementów napisanych w HTML, CSS, bazy danych, jeśli jest potrzebna, oraz JavaScript. Jest widoczna w sieci dzięki umieszczeniu na serwerze i wykupionym adresie www. Dzisiaj każdy może napisać własną stronę i za jej pomocą promować siebie w sieci.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here