Uszkodzenie mechaniczne swojego telefonu komórkowego, to dość powszechna sytuacja. Sprzęt jest dużo bardziej delikatny niż kiedyś, ponieważ jego elementy są maksymalnie zminiaturyzowane. Są one dużo bardziej złożone, co także wiąże się z większym ryzykiem awarii.
Czy podczas takiej sytuacji, trzeba wiązać się z kosztami naprawy? Czy jeśli części do różnych modeli telefonów komórkowych są dostępne od ręki, to można samodzielnie podejmować się naprawy? Zajmiemy się tym problemem w dalszej części tekstu, by każdy wiedział, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy smartfon ulegnie zniszczeniu.
Czy posiadasz niezbędne narzędzia?
Jest to pierwszy element, na który każdy powinien zwrócić uwagę. Wspominaliśmy już na początku, że wszystkie części do smartfonów są zminiaturyzowane do bardzo drobnych elementów (wyobraź sobie, ile w Twoim telefonie zachodzi procesów i jak muszą być one obsługiwane przez te wszystkie drobne elementy). Niestety, za pomocą kilku śrubokrętów i klasycznej lutownicy nie uda się cała operacja, ponieważ są to zbyt małe elementy, by wymontować przykładowo pamięć RAM, procesor, czy chociażby dysk.
Produkcja zazwyczaj następuje maszynowo, gdzie roboty są w stanie z niezastąpioną precyzją łączyć elementy. Czy człowiek jest do tego zdolny? Przy odpowiednim doświadczeniu i bardzo dużym powiększeniu narzędzi tak, lecz jest niewielu chętnych, by grzebać w układach scalonych. Osoby zajmujące się naprawą smartfonów często odradzają wymiany podzespołów, spisując telefony na straty i nie chodzi wcale o to, że części do smartfonów są trudno dostępne.
Jakie elementy warto naprawiać?
Są naturalnie takie części, które warto wymieniać i sama naprawa nie należy do skomplikowanych, lecz wymaga to wiedzy i znajomości budowy telefonu. Należą do nich między innymi bateria, taśmy, czy chociażby ekran. Często może dojść do rozbicia wyświetlacza, awarii baterii, co drastycznie obniży jej wydajność lub uszkodzenia taśmy – co często może być mylone z uszkodzeniem ekranu. Takie części do smartfonów można kupić bez problemu w sklepach internetowych, a nawet serwisach GSM.
Czy wymiana jest skomplikowana? Naturalnie potrzebne są specjalistyczne narzędzia do tego celu, lecz inwestując w podstawowy zestaw i zbierając wiedzę na ten temat z sieci, for internetowych lub filmików instruktażowych, nawet amator sobie poradzi. Warto jednak wcześniej poćwiczyć na modelach telefonów, które po prostu już nie są Wam potrzebne i możecie spisać je na straty, gdyby coś poszło nie tak, jak powinno.