We współczesnym świecie dostęp do internetu stał się dla mieszkańców wysoko rozwiniętych krajów czymś zupełnie oczywistym. Sieć jest jak woda czy powietrze – dostępna w każdym możliwym miejscu, przewodowo, bezprzewodowo, satelitarnie. Jednocześnie coraz bardziej wzrasta uzależnienie ludzkości od korzystania z niej, dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie w świecie całkowicie pozbawionym internetu. Korzystamy z niego w pracy, w domu, podczas szukania restauracji na wakacjach czy drogi w nieznanym mieście.

Jak zablokować stronę internetową?

Jak zablokować stronę internetowąPowszechność dostępu do internetu sprawia, że korzystają z niego ludzie w każdym wieku i z różnym poziomem doświadczenia, nie zdając sobie zupełnie sprawy z zagrożeń, jakie wiążą się z użytkowaniem sieci. Nie zadają sobie pytań w stylu – jak mogę uniknąć wirusów czy jak zablokować stronę internetową? Żyją w świecie nieświadomości nie wiedząc, jak niebezpieczne może być korzystanie z dobrodziejstw sieci. Do niedawna największą plagą internetu były wirusy i konie trojańskie. Pierwsze z nich powstały jako żarty, chęć udowodnienia przez genialnych studentów swojej wyższości. Szybko zostały jednak wykorzystane przez użytkowników mających o wiele gorsze intencje. Nie wystarczyła im już sama satysfakcja z umieszczenia złośliwego kodu na czyimś komputerze, oni chcieli narobić tam jak najwięcej szkód, ze sformatowaniem dysków włącznie. Były to przedszkolne czasy komputerów domowych i dzisiaj te działania wydają się proste i dziecinne. Współczesne oprogramowanie posuwa się daleko głębiej. Agencje wywiadowcze światowych mocarstw opracowują oprogramowanie mogące śledzić każdego użytkownika internetu, zbierać o nim dowolne dane, a nawet podszywać się pod jego tożsamość.

Zagrożenia w internecie

Organizacje przestępcze wynajmują hakerów piszących programy typu ransomware, które szyfrują dysk naiwnej ofiary domagając się okupu. Terroryści prowadzą w internecie własną grę i trudno lekceważyć ich coraz większe możliwości na polu cyber-terroryzmu i elektronicznego wywiadu. Na tym tle stosunkowo łagodne wydają się być programy, które podstępem instalują się na komputerach ofiar, zmieniając je w koparki bit coinów pracujące dla ich twórcy.

Czy da się ochronić przed zagrożeniami współczesnej sieci? Na pewno można próbować zmniejszyć ryzyko ataku. Nie odwiedzać podejrzanych stron. Monitorować to, czym zajmują się w sieci nasze dzieci. A przede wszystkim zaopatrzyć się w porządny i dobrze sprawdzony pakiet antywirusowy wiodącego producenta. To pozwoli nam spać trochę bardziej spokojnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here