Dylemat dotyczący serwera dla sklepu internetowego dotyczy większości właścicieli sklepów. Od niego bowiem zależy ilu klientów na raz będzie w stanie obsłużyć strona, a zatem jakie zyski przyniesie. Chyba każdy z nas zna irytację i zniechęcenie pojawiające się w momencie zakupów przez internet, kiedy strona ładuje się od kilku minut.
Początkujący e-sprzedawcy często nie mają wiedzy odnośnie tego, czym kierować się przy wyborze serwera.
Jaki serwer na sklep internetowy wybrać, aby i klient i nasz portfel był zadowolony?
Rozróżniamy następujące typy serwerów:
- hosting współdzielony: najlepszy dla osób stawiających pierwsze kroki w obszarze stron www, całkowicie wystarczający dla większości sklepów internetowych. Korzystając z tej usługi otrzymujesz uzgodnioną wcześniej ilość miejsca na dysku serwera. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami np. pamięcią RAM do wykorzystania. Korzystanie z tego rozwiązania zapewnia wsparcie ze strony hostingodawcy, a samo uruchomienie strony nie wymaga zbyt dużej wiedzy w tym obszarze.
- Virtual Private Server (VPS): rozwiązanie bardziej zaawansowane niż hosting współdzielony. Jest to podział fizycznej maszyny na części, z której każda staje się oddzielnym serwerem fizycznym. Decydując się na VPS możesz zmieniać konfiguracje tej maszyny, a także pozwolić sobie na instalacje bardziej zaawansowanych aplikacji. Do korzystania z VPS będzie potrzebna Ci osoba, która posiada wiedzę w tym temacie.
- serwer dedykowany: najbardziej zaawansowany typ hostingu. Pozwala na dowolność w ilości rdzeni procesora, czy GB pamięci RAM. Korzystając z tego rozwiązania możesz bardzo dokładnie dopasować serwer do własnych potrzeb. Usługa ta różni się od VPS tym, że zamiast części maszyny fizycznej otrzymujesz całą taką maszynę. Aby móc prawidłowo korzystać z tego typu hostingu musisz posiadać wiedzę w tym temacie lub zdecydować się na zatrudnienie specjalisty.
- cloud serwer: najbardziej polecany hosting dla e-sklepów. Korzystając z tego serwera otrzymujesz określoną część zasobów do wykorzystania, jednak z jedną istotną różnicą. W przypadku tego typu hostingu zasoby są sklastryfikowane. Efekt jest taki, że w przypadku awarii Twój sklep internetowy nie przestaje działać i nie musisz czekać na rozwiązanie problemu. Jest to jednak na tyle zaawansowana technologia, że do obsługi jej potrzebujesz specjalisty.
Warto dać sobie czas na zastanowienie się nad wyborem odpowiedniego serwera. Od niego bowiem zależy jakość świadczonych przez Ciebie usług.
[Głosów:1 Średnia:5/5]