Każdego dnia setki, a nawet tysiące ludzi wykonuje przelewy bankowe. Niezależnie od tego czy przelewamy pieniądze przez Internet czy wciąż własnoręcznie wypisujemy druk przelewu musimy wpisać odpowiedni numer rachunku bankowego. Musimy o tym pamiętać również podczas transakcji zagranicznych, wpisując IBAN. Zarówno NRB i IBAN są konieczne, by pieniądze trafiły w odpowiednie ręce, więc warto przyjrzeć się im bliżej.

Czym jest NRB?

NRB to nic innego jak Numer Rachunku Bankowego. Jest on stosowany w operacjach krajowych – używasz go, kiedy chcesz np. przesłać pieniądze do krewnego mieszkającego w tym samym kraju. NRB składa się z 26 znaków, które nie są przypadkowe. Przykładowy format numeru rachunku bankowego można przedstawić w następujący sposób: KKAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB. Na jego podstawie wyjaśniamy czego dotyczą poszczególne cyfry:

– 2 pierwsze cyfry, oznaczone jako KK to suma kontrolna;

– 8 kolejnych cyfr (AAAAAAAA) to numer rozliczeniowy banku;

– pozostałe 16 cyfr (BBBBBBBBBBBBBBBB) to indywidualny numer rachunku klient.

Dla zwykłego klienta banku jest to tylko ciąg cyfr, jednak dzięki nim wiadomo którego banku dotyczy numer rachunku i do kogo konkretnie należy.

Czym jest IBAN?

Różnice w zapisie NRB i IBAN są niewielkie. Wystarczy, że na początku Numeru Rachunku Bankowego dodasz dwie litery, którą stanowią symbol państwa. W ten sposób uzyskasz międzynarodowy numer rachunku bankowego, czyli właśnie IBAN. Znacząco usprawnia on transakcje między krajowe, dlatego warto wiedzieć, w jak prosty sposób można go uzyskać. Warto także wiedzieć, że podanie międzynarodowego numeru rachunku bankowego IBAN jest konieczne podczas realizacji operacji w walucie euro.

Gdzie udać się po IBAN?

Aby korzystać z IBAN nie musisz podejmować żadnych działań. Oznacza to, że nie ma konieczności składania żadnego wniosku o jego przyznanie w banku. Jedyne co musisz zrobić, to dopisanie dwóch liter przed numerem rachunku bankowego, co opisano wyżej. W przypadku Polski jest to symbol PL.

Wiedząc już, czym jest NRB i IBAN pamiętaj, by zawsze sprawdzać co najmniej dwukrotnie, czy wpisane numery są poprawne. Unikniesz w ten sposób problemów z otrzymaniem lub przesłaniem pieniędzy i opóźnień w realizacji transakcji bankowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here