Zdecydowana większość właścicieli sklepów internetowych decyduje się działać we współpracy ze specjalistycznymi oprogramowaniami. To dla nich duże ułatwienie. Obecnie ludzie mają bowiem coraz mniej czasu, a takie oprogramowania pozwalają go po prostu oszczędzać, ponieważ zajmują się praktycznie tym wszystkim, czym właściciel biznesu niegdyś musiał zajmować się sam bądź z pomocą zatrudnionych pracowników. Tego rodzaju systemy nazywane są systemami zarządzania treścią e-commerce. Obecnie jest ich już całkiem sporo, co z jednej strony można uznać za plus, bo dzięki temu ma się więcej różnych rozwiązań do wyboru, ale z drugiej strony bywa problematyczne, bo nowi przedsiębiorcy często nie mają pojęcia – sklep internetowy – jaki wybrać, by dobrze się sprawdził. Całe szczęście w samym Internecie powstało już wiele poradników, które pokazują, czym należałoby się kierować w momencie poszukiwania idealnej platformy. Niektóre rady są lepsze, inne gorsze, ale na pewno warto przynajmniej się z nimi zapoznać, by ułatwić sobie podjęcie ostatecznej decyzji.
Zaufajmy opiniom z internetu
Najprostszą i zarazem najpopularniejszą radą, która pojawia się praktycznie we wszystkich tego typu poradnikach, jest sposób polegający na zapoznawaniu się z opiniami i recenzjami z zewnątrz. Na pierwszy rzut oka metoda może wydać się idealna, ale ma ona jednak kilka mankamentów, o których warto wspomnieć. Z założenia recenzje pisane są na bieżąco, czyli na krótko po przetestowaniu danej platformy. Autorzy dzielą się w nich swoimi spostrzeżeniami i uwagami, opowiadając o tym, jak według nich działa konkretny system oraz jakie są jego główne plusy bądź minusy. Niby takie recenzje powinny być dość wiarygodnym źródłem informacji, ale jednak warto zwrócić uwagę na to, że platformy pozwalające na prowadzenie sklepów internetowych bez przerwy się rozwijają i przekształcają, dlatego w ciągu zaledwie paru miesięcy potrafią zmienić się nie do poznania. Opinia wystawiona na początku roku już w marcu może nie być aktualna, a ta opublikowana jeszcze wcześniej może okazać się zupełnie bezwartościowa. Warto mieć to na uwadze. Warto również pamiętać o tym, że niektóre z recenzji są postami sponsorowanymi, a wtedy zupełnie tracą na swojej wartości, bo zawsze będą zachwalać opisywany produkt – autorzy takich wpisów otrzymują spore pieniądze za napisanie pozytywnej rekomendacji.
Sklep internetowy – jaki wybrać?
Czy istnieje więc jakiś inny sposób na odnalezienie odpowiedniego oprogramowania dla nowego sklepu internetowego? Metod jest jeszcze całe mnóstwo, ale zatrzymując się przy tych najpopularniejszych, koniecznie trzeba również wspomnieć o samodzielnym testowaniu różnych platform. W tym przypadku nie ma mowy o braku wiarygodności. Rozwiązanie to wydaje się więc idealne, skoro potencjalny biznesmen sam wypróbowuje różne opcje i dopiero na samym końcu ustala, która z nich podobała mu się najbardziej. Może oczywiście najpierw przeprowadzić szybki research i poszukać na forach internetowych wątków zatytułowanych: sklep internetowy – jaki wybrać, ale koniec końców wszystkie narzędzia testuje sam, tworzy na ich temat notatki, by ostatecznie wysunąć pewne wnioski. Tę metodę od razu należałoby jednak odrzucić. Jest ona tak czasochłonna, że na jej pełne wykorzystanie trzeba by poświęcić przynajmniej jeden rok. To zdecydowanie za dużo. Najlepsi biznesmeni są w stanie rozkręcić cały sklep w przeciągu dwunastu miesięcy, dlatego poświęcanie takiego czasu na testowanie różnych platform byłoby niestety czystą głupotą. Nie warto więc zawracać sobie nią głowy. Zwłaszcza, że jest jeszcze jeden, znacznie prostszy i efektywniejszy sposób na wybranie idealnego systemu dla nowej strony internetowej.
Ta metoda polega na dogłębnym zapoznaniu się z funkcjami i opcjami oraz metodyką działania poszczególnych platform i dopasowaniu ich do wyznaczonych wcześniej własnych potrzeb i wymagań. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od tej drugiej części. Zanim ktokolwiek zacznie czytać o opcjach poszczególnych platform, powinien wiedzieć, czego w ogóle potrzebuje i na czym zależy mu najbardziej. Nie ma systemów idealnych. Oczywiście ich twórcy zawsze będą opisywać je w samych superlatywach i z tych opisów może wynikać, że nie mają one żadnych wad, ale takowe prędzej czy później zawsze się znajdą i od początku należy się z tym liczyć. Lepiej więc skoncentrować się na własnych wymaganiach. Aby o niczym nie zapomnieć, można spisać je sobie na kartce i od razu podkreślić te priorytetowe oraz dopisać do nich wszelkie uwagi. Potem dopiero należy przejść do czytania opisów poszczególnych platform i dopasowywania ich do zanotowanych potrzeb. Im więcej wymagań dany system zdoła spełnić, tym oczywiście lepiej. W taki właśnie sposób powinno się wybierać oprogramowania dla sklepów internetowych.