Trudno sobie wyobrazić życie bez karty płatniczej. Według badania Pollster aż 79% Polaków płaci głównie w ten sposób. Nic dziwnego: to wygodna i szybka metoda, która zwalnia z pamiętania o regularnym napełnianiu portfela gotówką. Problem zaczyna się wtedy, gdy w mniej lub bardziej niewyjaśnionych okolicznościach karta zniknie – zostanie ukradziona lub zgubiona. Co wtedy? Zastrzegać ją czy blokować? Te pojęcia nie zawsze są jasne. Właśnie dlatego dziś postaramy się w możliwie najprostszy sposób wyjaśnić różnicę między nimi!

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest zablokowanie karty,
  • czym jest zastrzeżenie karty,
  • w jakich sytuacjach korzystać z obu tych rozwiązań,
  • jak zastrzec kartę,
  • jak ją zablokować.

Wiemy, że utrata karty płatniczej (niezależnie od powodu) jest trudną i wymagającą bardzo szybkiej reakcji sytuacją. W końcu chodzi o Twoje ciężko zarobione pieniądze. Jak jednak działać, kiedy nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze i jak sprawnie zapewnić bezpieczeństwo swoim oszczędnościom? Grunt to zachować spokój! Z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez ten proces tak, żebyś odzyskał kontrolę nad sytuacją. Zacznijmy od podstaw.

Zablokowanie karty – definicja

Definicje kojarzą się z wkuwaniem czegoś na pamięć, czyli niezbyt przyjemnie, prawda? W tym przypadku warto jednak zacząć od początku, żeby uzyskać pełny obraz sytuacji. Załatwimy to jednak szybko.

Zablokowanie karty – to rozwiązanie czasowe, w pełni odwracalne. Nie wymaga ono wymiany karty, a gdy minie ustalony czas blokady, karta wraca do pełnej używalności.

Kiedy warto rozważyć zastrzeżenie karty?

Tutaj sprawa wygląda inaczej. Zastrzeżenie karty jest bowiem nieodwracalne. Jest to coś w rodzaju jej dezaktywacji. Jeśli się na to zdecydujesz, to po prostu stracisz możliwość ponownego korzystania z karty. Straci ją również złodziej lub znalazca Twojej karty, dzięki czemu będziesz pewny, że pieniądze są na koncie bezpieczne.

Zastrzeżenie a blokada karty – na czym polega różnica?

Jak zapewne widzisz, największa różnica między zastrzeżeniem a blokadą karty płatniczej polega na odwracalności procesu.

Blokadę karty cofniesz bez żadnego problemu, zastrzeżenie karty sprawi z kolei, że karta stanie się bezużyteczna i nawet jeśli uda Ci się ją znaleźć, to będziesz ją musiał wymienić w swoim banku.

Jeśli masz problem z zapamiętaniem obu pojęć, to najprostsza rada brzmi: skojarz je z ich słownikowymi definicjami lub jakimiś sytuacjami z życia. Blokada – np. brama – to utrudnienie dostępu do czegoś.

Zastrzeżenie z kolei to taki warunek w umowie, którego złamanie powoduje jej unieważnienie. Przełóż to sobie na pracę – jeśli zadanie nie zostanie wykonane w terminie, to zleceniodawca zastrzega sobie prawo np. do odstąpienia od umowy. A tego cofnąć się już nie da.

Kiedy i jak zablokować kartę?

Zaczniemy od pierwszej części pytania, czyli od tego, kiedy zablokowanie karty ma sens. Skoro blokowanie karty jest rozwiązaniem czasowym i odwracalnym, to możesz zdecydować się na nie np. podczas wyjścia na imprezę masową, tj. koncert czy festiwal, czy podczas urlopu (jeśli wiesz, że karta nie będzie Ci potrzebna).

Blokadę karty – w zależności od Twojego banku – możesz ustawić:

  • za pomocą aplikacji mobilnej,
  • przez infolinię,
  • przez serwis bankowości internetowej.

Po prostu sprawdź, która z tych metod obowiązuje w Twoim banku. Ważne jest jednak to, że możesz zrobić to samodzielnie! To duże ułatwienie, dzięki któremu zawsze będziesz mieć kontrolę nad sytuacją.

Kiedy zdecydować się na zastrzeżenie karty i jak to zrobić?

Zastrzeganie kart sprawdzi się w tzw. sytuacjach granicznych, czyli kiedy zgubisz kartę lub ktoś Ci ją ukradnie. Szansa na jej odnalezienie zwykle graniczy z cudem, dlatego tak ważne jest uniemożliwienie komukolwiek dostępu do zawartości Twojego konta.

Jeśli z kolei chcesz wiedzieć, jak zastrzec kartę, to odpowiedź jest bardzo prosta: skorzystaj z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, który powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich. Dzięki temu możesz pamiętać tylko jeden numer i zastrzec kartę w kilku różnych bankach!

Jak to działa?

Zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828 (tak, wystarczy jeden numer, by zastrzec kartę w kilku bankach!). Konsultant zapyta Cię o Twój problem oraz nazwę banku i połączy z infolinią. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. To najskuteczniejsza ochrona Twoich pieniędzy przed dostaniem się w niepowołane ręce. System działa codziennie przez całą dobę, więc niezależnie od tego, kiedy będziesz potrzebował zastrzeżenia karty, będziesz mógł to zrobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here