Okres jesienny jest najlepszy jeśli chodzi o wycinanie bądź przycinanie drzew. W ten sposób mnóstwo ludzi pozyskuje drewno na opał, do ogrzewania swoich domów oraz budynków gospodarczych. By móc prowadzić wycinkę w szybki i sprawny sposób, potrzebna jest nam sprawna i zawsze gotowa do pracy pilarka. Dlatego też dobrze jest posiadać pewien zbiór części zamiennych pod ręką, które w razie konieczności będzie można natychmiast wykorzystać. Dzięki powyższemu z pewnością nie będą nam grozić przerwy w pracy.

Łańcuchy i prowadnice

Zacznijmy od elementów roboczych pilarki, a więc łańcucha oraz prowadnic. Powszechnie panuje pogląd, że łańcuchy można bez problemu ostrzyć zwykłym brzeszczotem, a prowadnica jest niemal wieczna. Okazuje się jednak, że często i dużo używając piły powyższe założenia nie muszą być prawdziwe. Przede wszystkim ostrzenie łańcucha brzeszczotem bądź pilnikiem jest o tyle niedobrym pomysłem, że nigdy nie udaje się zrobić tego równomiernie. O wiele lepiej posiadać specjalną maszynkę do ostrzenia, dzięki której proces jest dokładniejszy, a jednocześnie szybszy. Jeśli natomiast przyjrzymy katalog części do pilarek Stihl, znajdziemy tam również prowadnice. Otóż one również mogą ulec zużyciu, przez co łańcuch będzie częściej spadał podczas cięcia. Jest to bardzo niewygodne, a czasami może być nawet niebezpieczne. Co więcej, możemy wyposażyć się w prowadnice różnej długości, a także współpracujące z nimi łańcuchy. Dzięki temu pilarka stanie się bardziej uniwersalna.

Wyposażenie silnika

Sercem każdej pilarki spalinowej jest silnik, o który także trzeba dbać. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować stan świecy i wymieniać ją w razie potrzeby. Najlepiej stosować taką, jaką przewidział producent, ewentualnie zamiennik o takiej samej przerwie. Zużyta świeca spowoduje problemy z odpalaniem, a także może powodować osłabienie silnika, wypadanie zapłonu i gaśnie podczas schodzenia z obrotów. Przydatna może być również zapasowa cewka oraz kabel zapłonowy. Części do pilarek Stihl które na pewno się przydadzą w codziennej eksploatacji, to filtr powietrza. Teoretycznie możliwe jest jego wyczyszczenie bądź nawet umycie, jednak długie godziny pracy w zapylonym środowisku spowodują, że starego filtra może nie dać się już przywrócić do odpowiedniej sprawności. Nie można też zapomnieć o łożyskach, głównie na tzw. wałku zdawczym silnika, a także napędzie prowadnicy. W razie zatarcia pilarka znacznie osłabnie, może też dojść do uszkodzenia obudowy, w którą wciskane jest łożysko napędu łańcucha.

Posiadanie odpowiednio dużego zapasu części do pilarek Stihl spowoduje, że nasza piła będzie zawsze gotowa do pracy. Natomiast w razie pogorszenia się sprawności bądź odmowy współpracy, będziemy w stanie naprawić maszynę w kilka chwil. Zapasowe elementy możemy dostać w sklepach dealerskich, dobrych marketach budowlanych, a przede wszystkim w sieci. Ta ostatnia opcja zakupu oszczędzi nam sporo czasu, ponieważ przedmioty dostaniemy do rąk własnych. Dodatkowo będziemy mogli nieco zaoszczędzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here