Współwłasność samochodu jest w Polsce bardzo popularna. Szczególnie najmniej doświadczeni i młodzi kierowcy mogą wiele zyskać na takim rozwiązaniu, w postaci niższych stawek za ubezpieczenie. Czy rozwiązanie ma jakieś wady? Czy jeden ze współwłaścicieli auta może stracić zniżki, gdy drugi spowoduje kolizję? Jak postępować, gdy składka ubezpieczeniowa wzrośnie z tego powodu?

Dlaczego współwłasność auta jest tak popularna?

Najważniejsza zniżka na ubezpieczenie OC i AC, na jaką mogą liczyć właściciele pojazdów, wynika z kilkuletniej bezszkodowej jazdy. Dzięki temu z każdym rokiem cena polisy spada o kolejne 10%, liczone od stawki wyjściowej. Maksymalna wartość zniżek to 60%, a niekiedy nawet 70%. Ponadto, w uprzywilejowanej pozycji są doświadczeni i starsi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy przez wiele lat. Według statystyk to oni rzadziej są sprawcami wypadków drogowych. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy znajdują się z kolei na przeciwnym biegunie.

Dlatego tak bardzo popularnym rozwiązaniem jest współwłasność auta z jednym z rodziców. Często na taką opcję decydują się młodsi kierowcy. Składka za ubezpieczenie komunikacyjne jest naliczana wedle zniżek przysługujących bardziej doświadczonemu współwłaścicielowi. Podobnie postępują zresztą współmałżonkowie i dalsi członkowie rodziny. Co dzieje się w przypadku, kiedy jeden ze współwłaścicieli spowoduje szkodę, prowadząc samochód?

Czy współwłaściciel, który nie prowadził auta w trakcie wypadku, może stracić zniżki?

Niestety, spowodowanie szkody przez kierującego sprawia, że obaj współwłaściciele tracą część przysługujących im zniżek. Wiele w tej kwestii zależy od polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, bo strata może równie dobrze wynosić zaledwie 5%, a w innym przypadku nawet 20%. Warto pamiętać, że procedura zostanie uruchomiona niezależnie od tego, kto kierował autem. Utrata zniżek nastąpi więc również w sytuacji, gdy za kierownicą siedzieć będzie osoba trzecia, której samochód został po prostu udostępniony. Niestety, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są w tej kwestii bezlitosne, a współwłaściciele będą mogli liczyć na kolejne zniżki dopiero po roku bezszkodowej jazdy. Zniżki zazwyczaj przepadają również, gdy kierowca nie jest posiadaczem żadnego auta od co najmniej dwóch lat.

Cena OC wzrasta? Znajdź korzystniejszą ofertę dzięki internetowej porównywarce!

Na szczęście utrata zniżek nie musi oznaczać finansowej katastrofy. Wysokość składek OC, proponowanych w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych bywa bardzo różna. Zatem znalezienie dużo korzystniejszej oferty pozwala niekiedy na zakup polisy w podobnej cenie, mimo spowodowanej szkody. Aby zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, należy wypowiedzieć obecną umowę co najmniej dzień przed jej zakończeniem. W przeciwnym razie zostanie ona automatycznie przedłużona. W jaki sposób znaleźć najtańsze OC?

Kluczem do sukcesu jest porównanie dużej liczby ofert. Dzięki internetowym kalkulatorom OC i AC, takim jak serwis Kioskpolis.pl, który gromadzi ofertę wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, można tego dokonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić stronę: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Po wypełnieniu krótkiego formularza użytkownik zapoznaje się z listą ofert, a następnie wybiera najkorzystniejszą spośród nich i kupuje ubezpieczenie online. Transakcja dokonana przez internet powinna również przełożyć się na niższą cenę, podobnie jak zakup polis w pakiecie.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here