Polisa autocasco jest dobrowolnym świadczeniem, którego warunki określane są przez strony zawierające między sobą umowę. W polskim kodeksie cywilnym brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Świadczenie dotyczy pojazdów mechanicznych, zarówno samochodów, jak i motocykli. Warto wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze polisy AC.
Kalkulator składek
Na stronie internetowej cuk.pl znaleźć można wirtualny przelicznik, który pomaga oszacować wysokość comiesięcznej składki. Pod uwagę brane są różnorodne czynniki, w tym model pojazdu, jego przebieg oraz rok produkcji. Po wprowadzeniu wskazanych danych, klient może również skorzystać z porównywarki ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
Zakres świadczenia
Polisa AC obejmuje naprawę szkód powstałych na skutek:
- wypadku oraz kolizji z innymi pojazdami mechanicznymi, osobami lub zwierzętami,
- kradzieży ,
- wydarzeń losowych, wśród których warto wskazać m.in. pożar oraz wybuch,
- niekorzystnego oddziaływania zjawisk atmosferycznych.
Autocasco może być uzupełnione pakietem Assistance, zapewniającym dostęp do usług związanych z likwidacją awarii auta. W ramach ubezpieczenia uposażony ma prawo skorzystać m.in. z:
- profesjonalnej pomocy przy wymianie koła,
- odszkodowania, obejmującego koszty transportu uszkodzonego pojazdu do zakładu naprawczego,
- samochodu zastępczego.
W ramach Assistance wyróżnia się świadczenia komunikacyjne, medyczne oraz prawne. Ich zakres może obejmować kierowcę, jak i pasażerów, znajdujących się w pojeździe mechanicznym. Umowa AC często dotyczy także wskazanych przez klienta elementów. W ramach pakietu dostępne są np. ubezpieczenia szyb lub bagażu. Polisy AC nierzadko stanowią także uzupełnienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
W przypadku wyboru polisy najważniejszy jest zakres ochrony, a nie wysokość comiesięcznego zobowiązania finansowego. Wypadki drogowe i uszkodzenia aut osób trzecich to niestety dość częste zjawisko. Warto zatem zabezpieczyć się przed ich uciążliwymi konsekwencjami,