Poszukujesz pracy ale nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym? Martwi cie pustka zionąca z twojego CV? Nie przejmuj się – nie stoisz na straconej pozycji. Wbrew pozorom napisanie CV i znalezienie ciekawej pracy bez doświadczenie nie jest niemożliwe. Oczywiście ktoś kto ma za sobą staż w znanej firmie albo może się pochwalić wykonaniem trudnych i prestiżowych projektów może liczyć na zainteresowanie ze strony headhunterów. Ale interesujących i dobrze płatnych miejsc pracy jest znacznie więcej. Co ważne, pracodawcy oprócz doświadczenia zwracają również uwagę na inne aspekty. I tu jest twoja szansa. Jeśli nie masz doświadczenia możesz uwypuklić inne swoje zalety. Jak napisać CV bez doświadczenia? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Przede wszystkim musisz skupić się na swoich największych kompetencjach zawodowych. To one zastąpią miejsce doświadczenia w twoim CV. Zastanów się więc czy jesteś kreatywny, czy potrafisz pracować w zespole czy też może potrafisz kompleksowo rozwiązywać problemy. Jeśli tak, napisz o tym w CV. Taka informacja na pewno przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy. Ważne też, aby nie były to puste slogany bowiem takich jest wiele w CV, które czyta codziennie twój potencjalny pracodawca. Warto wiec na tym tle się wyróżnić i opisy swoich kompetencji rozwinąć o konkrety.

Warto również pochwalić się znajomością języków obcych. To umiejętność bardzo pożądana na rynku pracy. Z tym, że język angielski jest już raczej standardem i nikogo tym nie zaskoczysz. Ale jeśli znasz rosyjski lub chiński to już rośniesz w oczach headhunterów. A jeśli znasz jakiś język niszowy jak węgierski czy fiński twoje szanse na rynku pracy idą znacznie w górę. Możesz wręcz dyktować stawki.

W CV możesz pochwalić się również umiejętnościami zdobytymi na praktykach. To co prawda nie to samo co praca na pełnym etacie ale dla pracodawcy będzie to informacja, że miałeś kontakt z branżą od praktycznej strony. Będzie mógł również skontaktować się z firmą, w której miałeś praktyki i podpytać o referencje.

Napisz o swoich celach i ambicjach

W CV możesz również określić swoje cele i ambicje zawodowe. Możesz również przedstawić w jaki sposób chciałbyś dokształcać się w danej dziedzinie, jak poszerzać kontakty i jakie kwalifikacje uzyskać. To będzie również jasna informacja dla pracodawcy, ze jesteś pracownikiem dobrze rokującym, który nie spocznie na laurach i będzie się stale rozwijał. To może zadecydować o zatrudnieniu, bowiem osoby rozwojowe są najbardziej pożądane na rynku pracy. Pracodawcy nie lubią ludzi leniwych i bez perspektyw. Dlatego znalezienie pracy bez doświadczenia, i do tego dodajmy – dobrze płatnej, jest jak najbardziej możliwe. Liczą się twoje kompetencje i chęć do stałego rozwoju i poszerzania wiedzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here