Indywidualny rachunek podatkowy, który będzie służył do wpłat PIT, CIT oraz VAT od 1 stycznia 2020 roku to mikrorachunek podatkowy. Dzięki niemu podatnik będzie płacił PIT, CIT oraz VAT do urzędu skarbowego. Mikrorachunek podatkowy będzie służył jedynie do wpłat podatku natomiast zwroty podatku i nadpłaty będą odbywały się tak jak dotychczas.

Mikrorachunek podatkowy będzie można otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym albo sprawdzić go korzystając z generatora. Jeśli jest się osobą fizyczną, nie prowadzi się działalności gospodarczej albo nie jest się zarejestrowanym podatnikiem VAT wystarczy podać numer PESEL. Natomiast gdy prowadzi się działalność gospodarczą lub jest się podatnikiem VAT, a także gdy jest się p;płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy też społeczne należy podać NIP.

Numer mikrorachunku można sprawdzić o dowolnej porze i niezależnie gdzie będzie się przebywało, nawet przez tablet i telefon. Numer mikrorachunku podatkowego zawsze pozostanie taki sam, nawet przy zmianie nazwiska, miejsca zamieszkania, czy też urzędu skarbowego. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych, na które wpłacało się do tej pory PIT, CIT oraz VAT z końcem roku zostaną zamknięte, a od nowego roku będzie można tego dokonać jedynie na mikrorachunek podatkowy. Natomiast podatki inne niż PIT, CIT oraz VAT będzie trzeba wpłacać na dotychczasowych zasadach, na podane wcześniej numery kont bankowych.

Korzyści z posiadania mikrorachunku podatkowego jest wiele. W wygodny sposób będzie można zapłacić PIT, CIT oraz VAT, gdyż nie będzie już kilku oddzielnych rachunków tylko jeden indywidualny i stały mikrorachunek. Numer mikrorachunku będzie można szybko i bezproblemowo sprawdzić. Zmiana danych adresowych nie spowoduje zmiany numeru mikrorachunku podatkowego. Nie będzie już konieczności szukania, na który rachunek trzeba wpłacić dany podatek, co spowoduje, że przelew dojdzie zawsze na właściwe konto. Dzięki takiemu rachunkowi usprawni się obsługę płatności PIT, CIT oraz VAT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here