Coraz więcej uwagi przykładami do planowania swojej kariery zawodowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że praca na przypadkowych stanowiskach jest często dla wielu osób katorgą. Jeśli do tego dodamy również niskie zarobki i brak perspektywy okazuje się, że utknęliśmy w miejscu gdzie nigdy nie spełnimy się zawodowo. Jednak wiele osób właśnie tak pracuje. Często znajdują pracę nie zw względu na swoje predyspozycje ale tylko dlatego, że akurat był wakat. To rozwiązanie jest dobre, ale tylko na krótką metę. Jeśli myślimy w perspektywie całej kariery zawodowej warto podejść do tematu bardziej dogłębnie. Warto zbadać swoje predyspozycje zawodowe by wiedzieć w jakim zawodzie i na jakim stanowisku spełnimy się zawodowo. Test kompetencji zawodowych z pewnością nam w tym pomoże.

Jak zaplanować swoją karierę?

Aby dobrze zaplanować swoją karierę powinieneś poznać wiele odpowiedzi na temat swoich predyspozycji, kompetencji, cech charakteru czy tez zainteresowań. W pierwszej kolejności musisz określić jaka forma pracy jest dla ciebie najbardziej odpowiednia. Zastanów się czy jesteś indywidualistą i lubisz pracować samodzielnie. Ważne jest również określenie czy praca w grupie nie będzie dla ciebie przytłaczająca czy wręcz przeciwnie. Niektórzy bowiem doskonale odnajdują się w grupie często nawet jej liderując. Inni zaś wolą komputer, biurko i swój określony projekt do zrobienia. Taka osoba w grupie będzie się po prostu męczyć.

W dalszej kolejności należy zastanowić się nad własnymi kompetencjami, predyspozycjami i umiejętnościami. Musisz jasno określić co tak naprawdę potrafisz albo lubisz robić. W jakich dziedzinach chciałbyś zgłębiać wiedzę i się rozwijać.

Jeśli już wiesz jakie stanowisko i w jakiej branży najbardziej cię interesuje musisz zastanowić się czy to ci się opłaci. Warto poznać zarobki w danej branży, perspektywy rozwoju i awansu a także prognozy dotyczące zatrudnienia. Warto też rozeznać się jaka jest możliwość prowadzania własnej działalności w danej branży i jakie stoją przed tym perspektywy.

Test kompetencji zawodowych

W odpowiedzi na pytania odnośnie twoich predyspozycji do wykonywania określonego zawodu pomoże ci test kompetencji zawodowych. Rozwiązanie takiego testu pozwoli ci określić do wykonywania jakich zawodów posiadasz odpowiednie kompetencje. W jednych zawodach najistotniejsza będzie umiejętność pracy zespołowej, z kolei w innym miejscu pracy najbardziej pożądana będzie kreatywność. Są też zawody i stanowiska gdzie najbardziej ceni się sumienność i dokładność. Specjaliści często też wskazują jakie kompetencje będą najbardziej pożądane na rynku pracy w przyszłości. W tej grupie można znaleźć takie kompetencje jak kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, wnioskowanie i podejmowanie decyzji, umiejętność prowadzenia negocjacji a nawet inteligencja emocjonalna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here