Podjęcie pierwszej pracy to bardzo ważny krok w życiu młodego człowieka. Od tej decyzji może wiele zależeć. Choć obecnie ludzie zmieniają pracę bardzo często to jednak spora grupa pracowników pozostaje u swojego pierwszego pracodawcy na wiele lat. Dlatego tak ważne jest aby znaleźć miejsce pracy, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie czyli zgodne z naszymi predyspozycjami, umiejętnościami i wiedzą. Tylko w takiej pracy będziemy w stanie spełniać się zawodowo. Aby dobrze rozpocząć swoją karierę zawodową warto rozwiązać test predyspozycji zawodowych. Odpowie on nam na wiele pytań odnośnie naszych możliwości, upodobań i cech charakteru potrzebnych w konkretnych zawodach.

Test predyspozycji zawodowych

Test predyspozycji zawodowych służy temu, by wskazać ci najbardziej odpowiednie zawody do wykonywania. To szansa na obrania odpowiedniej ścieżki zawodowej. Dzięki rozwiązaniu takie tekstu dowiesz się czy jesteś osobą kreatywną i przedsiębiorczą. W jaki sposób radzisz sobie ze stresem oraz czy masz zdolności przywódcze. Test również pozwoli określić czy masz umysł humanisty czy większe predyspozycje do dziedzin wymagających ścisłego myślenia. Zupełnie inne bowiem predyspozycje powinien mieć kandydat na elektryka a inne ktoś kto planuje być redaktorem tekstów.

Test pokaże również czy nadajesz się na stanowisko kierownicze, czym masz ku temu odpowiednie cechy charakteru. Może też się okazać, że preferujesz pracę pod czyimś nadzorem lub też wolisz być zupełnie niezależny.

Czy pracodawca powinien skierować pracowników na testy?

Testy na predyspozycje zawodowe to również wiele możliwości dla pracodawców. Mogą oni wysłać swoich pracowników na testy aby zbadać ich predyspozycje, celem przeprowadzenia roszad w firmie. Może bowiem się okazać, że ktoś kto jest szeregowym pracownikiem ma predyspozycje do stanowiska kierowniczego. Szkoda byłoby wówczas marnować jego potencjał. Również można przeorganizować podział zadań w firmie w ten sposób, aby każdy wykonywał zadania zgodnie ze swoimi predyspozycjami.

Typy preferencji zawodowych

W toku prowadzonych badań psychologom udało się wyselekcjonować klika typów preferencji zawodowych. Typ realistyczny reprezentuje osoba, która potrafi posługiwać się narzędziami i mają zdolności manualne. Brak im jednak kompetencji społecznych. To osoby, które dobrze sprawdzą się w zawodzie ogrodnika czy też hydraulik.

Do typu badawczego zaliczymy osoby, które cechują się możliwością analitycznego myślenia i mogą się wykazać zdolnościami matematycznymi i naukowymi. Ten typ człowieka stworzony jest do pracy naukowej. Typ artystyczny prezentują osoby, które lubią coś tworzyć. Są ekspresyjne, impulsywne, mają zdolności aktorskie. Ci z kolei mogą sprawdzić się jako kompozytorzy czy też dziennikarze.

To tylko niektóre z typów preferencji zawodowych. Dzięki określenie, do którego typu przynależymy możemy świadomie pokierować swoją karierą.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here