Drzwi harmonijkowe

0
2113

Mało jest takich rodzajów drzwi, które posiadają ogromne zastosowanie, jak drzwi harmonijkowe. Spotkać je można zarówno w galeriach handlowych jako ogromne przeszklone tafle, w garderobach, szafach, prysznicach, czy też balkonach, jak i tarasach. oczywiście w zależności od swojego miejsca zastosowania różnią się użytymi do produkcji materiałami, jednak jedno pozostaje niezmienne, czyli składana w harmonijkę konstrukcja.

Gdzie są najczęściej stosowane?

Dawniej tego typu drzwi stosowane były w miejscach niezbyt okazałych i eksponowanych. Wszystko z powodu bardzo słabej jakości wykonania, zarówno technicznego, jak i materiałowego. Z tego też powodu takie drzwi były używane w różnego rodzaju np. kuchennych składzikach lub piwnicznych przepierzeniach.

Obecnie jednak produkcja takich drzwi jest znacznie bardziej zaawansowana, przez co spotkać je można w o wiele bardziej eksponowanych miejscach, jak np. tarasy i balkony. Drzwi harmonijkowe na taras lub balkon stały się nieodzownym elementem wyposażenia każdego mieszkania, które wyposażone jest właśnie w taką przestrzeń. Powstaje jednak pytanie, czy tarasowe drzwi harmonijkowe oprócz pięknego wyglądu są równie funkcjonalne i praktyczne co ładne?

Funkcjonalność drzwi harmonijkowych

Choć tego typu drzwi są niezwykle atrakcyjne i estetyczne, to czy jednak charakteryzują się odpowiednio wysoką praktycznością? Okazuje się, że nie bardzo, czego przykładem jest ich najzwyczajniej mała popularność. Wśród drzwi balonowych lub tarasowych zdecydowanie najczęściej spotkać można wersje jednoskrzydłowe, lub po prostu przesuwne. Drzwi harmonijkowe spotykane są niezmiernie rzadko, ponieważ posiadają bardzo wiele, bardzo poważnych wad, które wpływają na newralgiczne aspekty ich używania.

Do jednej z największych wad tego typu drzwi zaliczyć z pewnością należy fakt, że nie posiadają one zbyt dużej szczelności. Nie jest to żadnym problemem w krajach o znacznie cieplejszym klimacie, jednak u nas, w rejonie środkowo europejskim, gdzie zimy potrafią być naprawdę mroźne, takie drzwi wiązałyby się z ogromnymi stratami ciepła, a co za tym idzie, stratami ekonomicznymi. Tym powodem można tłumaczyć także fakt większej obecności takich drzwi w domowych pomieszczeniach, gdzie nie dochodzi do styku powietrza wewnętrznego z zewnętrznym.

Kolejnym przykładem braku popularności tego typu rozwiązań jest złożoność techniczna takiej konstrukcji, co niezbyt przychylnie jest traktowane przez producentów. Zwyczajnie ich projektowanie i produkcja jest zbyt droga, a rynek zbyt mały, aby zajmować się udoskonalaniem takiego rozwiązania, skoro istnieją możliwości wykonania drzwi balkonowych lepiej i taniej. Za co zatem klienci kochają takie drzwi? Przede wszystkim za możliwość uzyskania ogromnej przestrzeni po ich maksymalnym otwarciu. Tak duża szerokość otworu balkonowego nie może być uzyskana w żadnym innym rozwiązaniu. Efektem tego jest przestronność i swoboda ruchu podczas przechodzenia przez takie drzwi. Zaletę te wykorzystać można w klimatach znacznie przyjaźniejszych niż nasz. W Stanach Zjednoczonych, gdzie popularność tego typu drzwi jest znacznie większa, producenci opracowali nawet 14-metrowe drzwi, które składają się z 16 składanych skrzydeł. Jest to efektem dużej popularności i chęci zaspokojenia rynku przez producentów.

Drzwi harmonijkowe w Polsce

Jeśli chodzi o ocenę wartości użytkowej drzwi harmonijkowych na balkon w Polsce, to sytuacja ta wygląda o wiele bardziej skomplikowanie. Pewne jest to, że zbyt duże wahania temperatur nie sprzyjają montowaniu właśnie takiego rodzaju drzwi w domach, ze względów ekonomicznych. Nie bez znaczenia jest też fakt, z tego typu drzwi należą do zdecydowanie droższych modeli, co dodatkowo powoduje zmniejszenie ich popularności. Zdecydowanie lepszym dla wielu inwestorów wyborem jest zdecydowanie się na tańsze, szczelniejsze i bezpieczniejsze drzwi przesuwane, które, choć nie generują tak dużej przestrzeni wyjściowej, to jednak są doskonałym kompromisem dla wszystkich ważnych w przypadku takich drzwi cech i wartości użytkowych.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here