Edukacja przez zabawę to jeden z najlepszych sposobów na to, by zachęcić dzieci do nauki i sprawić, by coś z wyniesionych lekcji zostało w ich pamięci na dłużej. Czytanie podręczników i zajęcia prowadzone w monotonny sposób potrafią zniechęcić do nauki nawet najwytrwalszych. Nic dziwnego więc, że dzieci niechętnie reagują na edukację, gdy wiedzą, że mogą spodziewać się wyłącznie „dukania” definicji i powtarzania materiału przedstawionego na zajęciach w domu. Warto przedstawić dzieciom odmienny tryb nauki i przekazywać wiedzę w sposób atrakcyjny i przystępny.

Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci – gry edukacyjne

Jeśli chcesz podejść do nauki nieszablonowo, zaproponuj dzieciom wzięcie udziału w grach edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem oraz zdrowiem. Warto tu wykorzystać zwłaszcza gry związane z pierwszą pomocą oraz z ochroną przeciwpożarową. Ciekawym sposobem na zrealizowanie takich zajęć edukacyjnych jest wprowadzenie dwóch bajkowych postaci – Misia Bohatera oraz Mrówki Strażaka.

Miś Bohater, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zajęcia z wykorzystaniem Misia Bohatera skupiają się wokół pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że czasem nie jesteśmy w stanie upilnować dziecka w stu procentach – wystarczy nawet kilkuminutowa rozmowa malucha z rówieśnikiem, by poczuł się on zainspirowany do wykorzystania np. zapałek przy zabawie. Dlatego właśnie edukowanie dzieci powinno odbywać się na jak najwcześniejszym etapie. Zajęcia z wykorzystaniem Misia Bohatera mogą być świetną okazją do zapoznania maluchów z podstawami udzielania pierwszej pomocy, uwrażliwieniem dzieci na niebezpieczeństwa oraz zagrożenia dla zdrowia i życia. Dodatkowo podczas zajęć maluchy mogą nauczyć się poprawnie rozpoznawać zagrożenia (też związane np. z kontaktowaniem się z nieznajomymi). Ważnym elementem zajęć jest również nauczenie dzieci jak prawidłowo kontaktować się ze służbami ratowniczymi. Często bywa tak, że dzieci w wieku przedszkolnym pozostają pod opieką osób starszych. Gdyby babcia lub dziadek zasłabł podczas opieki nad dzieckiem, maluch powinien być odpowiednio przeszkolony, by zadzwonić po służby medyczne. Dzięki temu można uratować zdrowie, a nawet życie osoby starszej.

Mrówka Strażak – zajęcia przeciwpożarowe

Maluchy bardzo szybko się uczą, dlatego warto od najmłodszych lat wpajać im zasady związane z bezpieczeństwem w sytuacjach kryzysowych. Jedną z takich sytuacji jest oczywiście pożar – może on wybuchnąć z różnych powodów i trzeba być na to przygotowanym. Dziecko powinno wiedzieć, jak kontaktować się ze służbami medycznymi, gdzie znajdzie najszybszą drogę ewakuacyjną, jak rozpoznawać zagrożenia i co robić w pierwszej kolejności. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej maluch może uratować nie tylko swoje życie, ale też życie innych. Znane są przypadki, w których dzięki telefonom sześciolatków udało się uratować całe rodziny. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć zajęć przeciwpożarowych oraz tych dotyczących bezpieczeństwa.

Autor: Mariusz Zakrzewski Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z reprezentantami firmy TeamPrevent Poland z Pszczyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here