Czym są księgi wieczyste?

0
2055

Bierzemy pod lupę najważniejsze aspekty prawne związane z nieruchomościami. Przekonaj się, czym są księgi wieczyste i czego można się z nich dowiedzieć. 

Garść teorii

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, przedstawiającym stan prawny danej nieruchomości. To niezwykle ważny dokument, z którym koniecznie należy się zapoznać przed zawarciem umowy przedwstępnej oraz umowy właściwej kupna nieruchomości. Dzięki temu uzyskamy pewność, że transakcja przebiegnie bezpiecznie. Warto zaznaczyć, że księgi wieczyste są ogólnodostępne i w każdej chwili można do nich zajrzeć. Wystarczy odszukać wynik – księgi wieczyste Warszawa, aby uzyskać dostęp do dokumentów dotyczących nieruchomości, znajdujących się w stolicy. 

Informacje zawarte w księdze wieczystej

Księga wieczysta obejmuje cztery działy. Jej budowa jest identyczna niezależnie od rodzaju nieruchomości. Każdy z nich trzeba dokładnie przeanalizować, zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek kroki związane z zakupem nieruchomości.

  • Dział pierwszy obejmuje informacje o nieruchomości. Znajdziemy tu nie tylko jej adres oraz powierzchnię, ale również takie szczegóły jak: liczba pomieszczeń czy kondygnacji w domu. Kolejne istotne dane dotyczą regulacji związanych z prawami właściciela do danej nieruchomości. 
  • Dział drugi to informacje o właścicielu lub użytkowniku. Gdy właścicieli jest więcej, możemy poznać szczegóły na temat wielkości ich udziałów. 
  • Dział trzeci zawiera informacje o prawach, roszczeniach i ograniczeniach. Wszelkie obciążenia (poza hipotekami) znajdziemy właśnie tutaj. Najczęstsze wpisy dotyczą służebności osobistej, służebności gruntowej, służebności przesyłu, roszczeń z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży, zarządu nieruchomością wspólną, ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości czy ostrzeżeń o wszczęciu egzekucji przez komornika
  • Dział czwarty to informacje o hipotekach wraz ze szczegółami dotyczącymi waluty oraz ich wysokości. 

Na co należy zwrócić uwagę?

Dokładne przeanalizowanie księgi wieczystej może zająć wiele czasu. Jednak należy koniecznie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. To uchroni nas przed ewentualnymi kłopotami, jakie mogą nastąpić po zakupie nieruchomości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przeglądając dokument, natrafimy na rubrykę wzmianka w księdze wieczystej, jeśli znajdują się tam jakiekolwiek wpisy, oznacza to, że został złożony wniosek o wpis. Jednak z księgi nie dowiemy się, czego on dotyczy, dlatego należy sprawdzić dokument w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Inną ważną informacją może być komentarz do migracji. Oznacza to, że z uwagi na pojemność danych system informatyczny nie obejmuje wszystkich szczegółów. W tym przypadku również należy udać się do wyżej wymienionej instancji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here