W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób poprawnie cytować treści ze stron internetowych w różnych pracach szkolnych i akademickich. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrze taką prace napisać, bez ryzyka, że w przyszłości będziemy posądzeni o plagiat. Odpowiednio zamieszczone cytaty pozwolą nam także na poprawne odniesienie się do treści zamieszczonych w danych źródłach, w tym przypadku na stronach internetowych. Sprawdźmy więc jak cytować strony internetowe w sposób poprawny w pracach dydaktycznych.

Aparat naukowy pracy pisemnej

Jak cytować strony internetoweZazwyczaj pierwszy raz z takimi pracami, gdzie musimy zamieszczać skonkretyzowane źródła, mamy do czynienia na etapie szkoły średniej, głównie liceum. Pierwsza pracą, gdzie naprawdę zostanie sprawdzona nasza zdolność do ich pisania, jest praca na maturę ustną z języka polskiego, z której to pracy będziemy później przeegzaminowani. Dlatego praktycznie od początku naszej nauki w szkole średniej będziemy uczeni pisania prac tego typu, a że musimy tam zamieszczać cytaty, to dobrze jest się tego nauczyć już teraz, z naszego poradnika. Zajmiemy się dziś głównie tymi cytatami, jakie odnoszą się do treści na stronach internetowych. Jak więc cytować?

Jak cytować strony internetowe?

Otóż przyjęto, że cytaty pochodzące ze stron internetowych w samej treści pracy traktujemy identycznie jak te, które pochodzą z literatury, książek i tak dalej. Po umieszczeniu cytatu, najlepiej w cudzysłowie, zamieszczamy informację, którą później można odnaleźć w bibliografii. Dzięki temu czytelnik wie, który cytat pochodzi z jakiej pozycji. Jeśli jest nim strona internetowa, zamieszczamy po prostu odnośnik do niej, można umieścić też tytuł. Co jednak niezmiernie ważne i musimy to zapamiętać, by wiedzieć jak cytować strony internetowe w sposób poprawny, to umieszczenie daty dostępu do strony. W internecie odbywa się bowiem ciągła zmiana treści, strony pojawiają się i znikają za pewien czas, lub ich treść jest modyfikowana. Dlatego koniecznie musimy zamieścić datę odczytu, by osoba która później będzie sprawdzać źródła, wiedziała czego się tam spodziewać.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here